Let x be the width of the playground, then 3x is the length of the
<span>playground
х * 3х = 75
3x</span>² = 75
x² = 25
x = 5 m (width)
5*3=15 m (length)
Perimeter = 2(5+15) = 2*20 = 40 meters.
Answer:
Kindly check explanation
Step-by-step explanation:
Given the data below :
312 2753 2595 6057 7624 6624 6362 6575 7760 7085 7272 5967 5256 6160 6238 6709 7193 5631 6490 6682 7829 7091 6871 6230 7253 5507 5676 6974 6915 4999 5689 6143 7086
The maximum value = 7829
Minimum value = 312
Range (maximum - minimum) = (7829 - 312) = 7517
Mode(most frequently occurring) = all observations occur once
Median = 1/2 (n+1)th term
= 1/2 (33+1) = 1/2 (34) = 17th term = 6490 (after rearranging in ascending order)
Mean(m) = Σ(X) /number of observations (n) = (201608)/33 = 6109.33
Variance = Σ(x - m)² / n = 78234131 / 33 = 2370731.2
Standard deviation = sqrt(variance) = sqrt(2370731.2) = 1539.7179
write it out in the order they give
Julie , Roger
James , Julie, Roger
David, James, Julie, Roger
Sarah, David, James, Julie, Roger
David is in 2nd place
(856/12) - (907/16) = 14.645833
So the difference is, 14.645833.
Answer:
a.
Step-by-step explanation:
I believe it's Voluntary Response Bias