Answer:34p+16g=208
47p+16g=208
Step-by-step explanation:
Let p=the price of each pound of peaches.
Let g=the price of each pound of grapes.
Each pound of peaches sells for $p, so 34 pounds of peaches will bring in 34p dollars. Each pound of grapes will bring in 45g dollars. Therefore, the total amount 34p+45g=192.25
Likewise, if 47 pounds of peaches and 16 pounds of grapes brought in $208 then
47p+16g=208
34p+45g=192.25
47+16g=208
Answer:
H0: μ ≤ 68,800
H1: μ > 68,800
Step-by-step explanation:
The null hypothesis (H0) tries to show that no significant variation exists between variables or that a single variable is no different than its mean. While an alternative Hypothesis (H1) attempt to prove that a new theory is true rather than the old one. That a variable is significantly different from the mean.
For the case above;
The Null hypothesis is that the average attendance at games is less than or equal to 68,800.
H0: μ ≤ 68,800
The alternative hypothesis is that the average attendance at games is over 68,800.
H1: μ > 68,800
A random supporter roots the home team with probability 0.9, and the away team with probability 0.1.
Choosing 6 out of 8 supporters who root for the home team has probability

Answer:
There were 14 pounds of blueberries sold and 42 pounds of peaches sold.
Step-by-step explanation:
Since Sadie sold 3 times as many pounds of peaches as pounds of blueberries, she sold more pounds of peaches, so if we multiply 3 by the number of pounds of blueberries sold, we will get the number of pounds of peaches sold, meaning pp equals 3b.
There were 14 pounds of blueberries sold and 42 pounds of peaches sold.
Answer: $13
Step-by-step explanation:
To determine the solution arithmetically in two steps, first divide 68.25 by 3 and then subtract 9.75 from the result. To determine the solution algebraically, set up and solve the equation 3(x+9.75)=68.25. Each friend paid $13 for dinner.