2log(base 5)x - 2log(base 5)4
If he bikes for 10 miles per hour and 8 miles per hour for the same distance x miles, he went 10 miles per hour for x/10 hours, as Distance = Rate*Time and on the way back he would go for x/8 hours. So then he went 2x distance, in x/8 + x/10 hours. Since x/8 + x/10 = 10x/80 + 8x/80 = 18x/80 = 9x/40, he went 2x miles in 9x/40 hours. this can be converted into a rate with the above equation Distance = Rate*Time, so 2x=(9x/40) * Rate, thus we divide by 9x/40 on both sides to get 80x/9x = Rate, the x cancels out, and we get 80/9 Miles per hour.
Answer:
The amount that should be in the account after 15 years is $95,321.85
Step-by-step explanation:
According to the given data, we have the following:
monthly amount of $220=R
interest rate is fixed at 2.05%. We require the monthly ineterest rate, hence monthly interest rate= 2.05%/12=0.1708%=0.0017
t=15years×12=180 months
In order to calculate how much should be in the account after 15 years, we would have to use the following formula:
Ap=<u>R(1-(1+i)∧-t)</u>
i
Ap=<u>220(1-(1+0.0017)∧-180)</u>
0.0017
Ap=<u>162,04</u>
0.0017
Ap=$95,321.85
The amount that should be in the account after 15 years is $95,321.85
<u />
Answer:
Simple random sampling method is used here.
Step-by-step explanation:
Given is that the evening host of a dinner dance reached into a bowl, mixed all the tickets around, and selected the ticket to award the grand door prize.
We can see that this is a simple random sampling method as every name on the ticket has an equal opportunity to get selected.