Answer:
The latest 2.5% of bills will be received in 20 more days after mail-out.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
Mean, μ = 31 days
Standard Deviation, σ = 6 days
We are given that the distribution of The number of days (X) is a bell shaped distribution that is a normal distribution.
Formula:


We have to find the value of x such that the probability is 0.025

Calculation the value from standard normal z table, we have,

Hence, the latest 2.5% of bills will be received in 20 more days after mail-out.
Answer:
x = 10
Step-by-step explanation:
By the converse of the side-splitter theorem, if
, then KM ∥ JN.
Substitute the expressions into the proportion:

Cross-multiply:
(x – 5)(x+4) = x(x – 3).
Distribute:

Multiply and simplify:

Solve for x: x = 10
Therefore, the value of x that would make KM parallel to JN is 10.
Answer:
a) 2.84% probability that he is late for his first lecture.
b) 5.112 days
Step-by-step explanation:
When the distribution is normal, we use the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this question, we have that:

a. Find the probability that he is late for his first lecture.
This is the probability that he takes more than 20 minutes to walk, which is 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 20. So



has a pvalue of 0.9716
1 - 0.9716 = 0.0284
2.84% probability that he is late for his first lecture.
b. Find the number of days per year he is likely to be late for his first lecture.
Each day, 2.84% probability that he is late for his first lecture.
Out of 180
0.0284*180 = 5.112 days
Answer:
Cross price elasticity using midpoint method = 0.56
Step-by-step explanation:
Using the mid-point method
Cross-price Elasticity of Demand = <u>% change in Quantity demanded of UPS</u>
% change of price of FedEx
%change in Quantity demanded of UPS
using Mid-point method = <u> Q2-Q1 </u> × 100
(Q1+Q2)÷ 2
= <u>1.3-1.2 </u> × 100
(1.2+1.3)÷2
= <u>0.1 </u> × 100
1.25
= 8%
% change in price of FedEx
using midpoint method =<u> P2-P1 </u>× 100
(P1+P2)÷ 2
=<u> 75-65 </u>× 100
(65+75)÷2
=<u> 10 </u> × 100
70
= 14.28%
Cross-price Elasticity of Demand = 8% ÷ 14.28%
using midpoint method = 0.56
Answer:
See I don't know the answer but I did another one like this if it doesn't help you can report it no problem
Step-by-step explanation:
There are 2 different ways you can solve this problem and you'll get the same answer.
To help you visualize what you have to do, it might be easiest to translate your problem to a unit that easier to use.
Since you only have a ribbon 5 feet long, but you must cut it into 6 pieces, you know it won't even be 1 foot long.
One way to solve the problem would be to translate your 5-foot ribbon into a ribbon divided into inches.
1 foot = 12 inches
To find out how many inches long your ribbon is, you'll need to multiply the number of feet by 12.
Once you know that, then you can more easily divide it by 6. This will tell you how many inches each ribbon is.
Careful! the answer is to be put into feet so once you know how many inches long the ribbon is, you must then divide by 12 to get the correct answer in feet. Don't forget to round to the nearest tenth.
Another way to solve the problem is to simply divide the 5 feet by the number 6 and then round your number to the nearest tenth. It may be harder to visualize the answer this way, but you will get the same answer as if you translated your ribbon into inches and then divided by 12.
Good luck! I hope this helps!