Answer: I'm sorry but, if you don't have any back round information for me I cant help because you've already learned this stuff I haven't so, if you provide a paragraph or something maybe I can help...
Answer: <u>The correct answer is D).</u>
<u />
Explanation: A blue ocean strategy is used to gain a broad and durable competitive advantage by abandoning existing markets and inventing a new market segment in which competitors are minimal and allow the company to meet a new demand.
Answer:
D. $ 250,000
Explanation:
The total capital of Albert, Bert and Conell is:
$500000 + $300000 + $200000 = $1000000
given that Daniel will have 20% share in partnership.
So total capital of the partnership after admission of Daniel will be calculated as follows:
($1000000×100)/80 = $ 1250000
Daniel will invest:
$1250000 – $1000000 = $250,000
Answer:
$70,000
Explanation:
From the question, it is seen that Bob is the reason for this accident so he is the to bear a cost of treating Andrew based on comparative fault.
He contributed greatly to the accident therefore he is liable to a 70% payment of the $100000 cost of treatment.
100000 *70%
= $70000
Therefore by this law Andre will recover $70000 from him.