Answer:
25
Step-by-step explanation:
had it on khan
Answer:
$95.78
Step-by-step explanation:
f(t) = 300t / (2t² + 8)
t = 0 corresponds to the beginning of August. t = 1 corresponds to the end of August. t = 2 corresponds to the end of September. So on and so forth. So the second semester is from t = 5 to t = 10.
$T₂ = ∫₅¹⁰ 300t / (2t² + 8) dt
$T₂ = ∫₅¹⁰ 150t / (t² + 4) dt
$T₂ = 75 ∫₅¹⁰ 2t / (t² + 4) dt
$T₂ = 75 ln(t² + 4) |₅¹⁰
$T₂ = 75 ln(104) − 75 ln(29)
$T₂ ≈ 95.78
Answer:
Thirty-two percent of fish in a large lake are bass. Imagine scooping out a simple random sample of 15 fish from the lake and observing the sample proportion of bass. What is the standard deviation of the sampling distribution? Determine whether the 10% condition is met.
A. The standard deviation is 0.8795. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake.
B. The standard deviation is 0.8795. The 10% condition is not met because there are less than 150 bass in the lake.
C. The standard deviation is 0.1204. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake.
D. The standard deviation is 0.1204. The 10% condition is not met because there are less than 150 bass in the lake.
E. We are unable to determine the standard deviation because we do not know the sample mean. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake
The answer is E.
Answer:
6 cm
Step-by-step explanation:
If the linear scale factor of two solids is k, then the volume scale factor is k^3.
The volume scale factor is 128/54 = 64/27 = (4/3)^3.
The linear scale factor is 4/3.
4.5 cm * 4/3 = 6 cm
Answer: The height of the larger container is 6 cm.
Answer:
We use negative values for the money Arleen spends.
a) We determine the change to the value on her gift card:
4(-35)+(-9)= -140+(-9)=-149
b) We determine the amount on money she has left on the gift card after renting the tiller and buying the rake:
200+(-149)=51
Since she has got $51 on her gift card and a wheelbarrow is $50 she is able to buy it:
51>50
RESULT
a) -$149 less b) yes
Step-by-step explanation: