If im understanding this correctly, to find the value of the car after x amount of years, the answer would be 17,500 - 750(x)
First month she payed 1451 dollars
Second month she payed 1/3 of that, which is:
1451/3 = 483.66
Third month she payed 1/3 of 483.66 because as text says, every next month she pays 1/3 of previous month payed amount.
483.66/3 = 161.22
Forth month she payed
161.22/3 = 53.74
In total she payed:
$2149.62 - B.
hope this helps :)
The answer to your question is A
Answer:
12x - 15 dollars
Step-by-step explanation:
Sunny earns $12 per hour for delivering cakes.
She worked for x hours this week.
Unfortunately, she was charged $15 for a late delivery on Tuesday
She was supposed to earn $12 × x = $12x this week
But she was charged $15 for late delivery on Tuesday
So her net earning this week is; $12x - $15
Answer:
4.25 feet of ribbon cost around $ 8.29
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
Length of ribbon to be bought by Brenna = 4.25 feet
Cost of 1 foot of ribbon = $1.95
Total or actual cost of the ribbon =

Cost of ribbon to be purchased by Brenna =


Thus, to find the actual cost Brenna should use the product of total length of ribbon to be bought and the unit cost of the ribbon.
Hence, 4.25 feet of ribbon cost around $ 8.29