Answer:
Financial advantage $40,000
Explanation:
The relevant variable cost will be determined as follows
Unit variable cost = 130+20 = 150.
$
Sales from special order ( 200 × $350)= 70,000
Variable cost ( 200× 150)= (<u>30,000
)</u>
Financial advantage <u> 40,000</u>
Note that the fixed manufacturing and selling costs were not included in the analysis, simply because they are not relevant. In other words, whether or not the special order is accepted these fixed costs of would be concurred either way.
Financial advantage $40,000
Answer:
D. Marginal revenue for producing the 9 units is $15
Explanation:
TR(8) = $48
TR(9) = $63
MR(9) = TR(9) - TR(8) = $63 - $48 = $15
AR(8) = TR(8) / 8 = $48/8 = $6
AR(9) = TR(9)/9 = 63/9 = $9
Note: TR=Total revenue, AR= Average Revenue and MR=Marginal Revenue
So, the only correct option is option d
Answer:
$3,850
Explanation:
The computation of the machine's second-year depreciation under the straight-line method is shown below:
= (Cost of the machine - salvage value) ÷ (estimated useful life)
= ($43,500 - $5,000) ÷ (10 years)
= ($38,500) ÷ (10 years)
= $3,850
In this method, the depreciation is the same for all the remaining useful life. Therefore, for the second year also, the depreciation expense is the same i.e $3,850