When the ball will hit the ground, the height will be zero. So we need to replace

with 0 in our equation, and solve for

:


To solve this equation we are going to use the quadratic formula:

.
From our height equation, we can infer that

,

, and

. So lets replace those values in our quadratic formula to find



or


or

Since time cannot be negative,

is the solution of our equation.
We can conclude that the ball will hit the ground after
2.71 seconds.
The volume of the removed portion is 35 cm³.
Step-by-step explanation:
Given,
The length× width× height (L×B×H) of the outer part = 3 cm×3 cm×7 cm
The length× width× height (l×b×h) of the inner part = 2 cm×2 cm×7 cm
To find the volume of the removed portion.
Formula
The volume of the removed portion = volume of outer part - volume of inner part
Volume of rectangular prism = l×b×h
Now,
Volume of outer part = 3×3×7 cm³ = 63 cm³
Volume of inner part = 2×2×7 cm³ = 28 cm³
Hence,
The volume of the removed portion = 63-28 cm³ = 35 cm³
To get the correct answer to this question, you just need to divide 20% by 0.05% in order to get the answer, how many times a manual filer is more likely to make an error than an electronic file.
20: 0.05 = 400
The answer is C. 400 times more likely.
Direction: Opens up
Vertex: (0,0)
Focus: (0,2)
Axis of Symmetry: x=0
Directrix: y=-2
Answer:
Workdone = 2450Joules
Step-by-step explanation:
Let the top of the aquarium be at height 0.
Let the bottom of the aquarium be at height 1
F = mg = 2p◇x × g
F= 2000◇x × 9.8
F = 19600◇x
Workdone = 19600xdx
Total workdone = Integral (limits 0.5 -0)19600×dx
Total work = [9800x^2]^0.5
Total work= 9800× 0.5^2 = 2450 Joules