answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mel-nik [20]
1 year ago
14

a group of 12 adults and 26 children go to a theme park . The total costs of the tickets was £1804.80. An adults ticket costs 51

.60 find the cost of a ticket for a child
Mathematics
2 answers:
nadya68 [22]1 year ago
6 0

Answer:

The cost of a ticket for a child is £45.6

Step-by-step explanation:

- A group of 12 adults and 26 children go to a theme park

- The total costs of the tickets was £1804.8

- An adults ticket costs £51.6

- We need to find the cost of a ticket for a child

- Assume that the price of a ticket for a child is £x

∵ The group has 26 children

∴ The cost of children tickets = 26 × (x)

∵ The group has 12 adults

∵ The cost of the adult ticket = £51.6

∴ The cost of adult tickets = 12 × 51.6

∵ The total cost of tickets = 26 × (x) + 12 × 51.6

∴ The total cost of tickets = 26 x + 619.2

∵ The total costs of the tickets was £1804.8

- Equate the two expressions of the total cost

∴ 26 x + 619.2 = 1804.8

- Subtract 619.2 from both sides

∴ 26 x = 1185.6

- Divide both sides by 26

∴ x = 45.6

* The cost of a ticket for a child is £45.6

OlgaM077 [116]1 year ago
4 0

Answer:

12 Adults is 51.60 x 12=619.20

In order to find the children ticket you need to take the total cost minus the adults ticket.

1804.80 - 619.20 = 1185.60(26 children ticket)

to find a children ticket you take (total 26 children ticket) subtract 26

1185.60 divide 26 = 45.60

You might be interested in
In some languages, every consonant must be followed by a vowel. How many seven-letter ‟words” can be made from the Hawaiian word
emmasim [6.3K]

Answer:

One. Kamala.

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
Three litres of milk cost r29,95 at shop a and two liters of milk cost r15,95 at shop
Savatey [412]
At first shop the 3 liters of milk cost 2995
cost per liter = cost / volume
cost per liter = 2995 / 3 L
cost per liter = 998 per liter of milk

at second shop the two liters of milk cost 1595
 cost per liter = cost / volume
cost per liter = 1595 / 2 L
cost per liter = 797.5 per liter of milk
6 0
2 years ago
If (a^3+27)=(a+3)(a^2+ma+9) then m equals
Ronch [10]

Answer:

m = - 3

Step-by-step explanation:

a³ + 27 ← is a sum of cubes and factors in general as

a³ + b³ = (a + b)(a² - ab + b²), thus

a³ + 27

= a³ + 3³

= (a + 3)(a² - 3a + 9)

comparing a² - 3a + 9 to a² + ma + 9, then

m = - 3

7 0
2 years ago
Denise is constructing A square in which two of its vertices are points M and N. She has already used her straightedge and compa
yan [13]

Denise is constructing A square.

Note: A square has all sides equal.

We already given two vertices M and N of the square.

And another edge of the square is made by from N.

Because a square has all sides of equal length, the side NO should also be equal to MN side of the square.

Therefore, <em>Denise need to place the point of the compass on point N and draw an arc that intersects N O, using MN as the width for the opening of the compass. That would make the NO equals MN.</em>

Therefore, correct option is :

D) place the point of the compass on point N and draw an arc that intersects N O, using MN as the width for the opening of the compass.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A function f on [a, b] is called a step function if there exists a partition P = {a = u0 &lt; u1 &lt; ··· &lt; cm = b} of [a, b]
Arturiano [62]

Answer:

IDK

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • From 2000-2003, students were tested by the state in four major subject areas of math, science, English and social studies. The
    13·1 answer
  • Using the transformation T: (x, y) (x + 2, y + 1), find the distance named.
    14·2 answers
  • In triangle ABC m A=45 m B=65 and c=20 find b. Round to the nearest tenth.
    8·2 answers
  • The 6 members of the homecoming decorating committee want to make 525 paper flowers for the homecoming dance. Each flower takes
    12·1 answer
  • Renna pushes the elevator button, but the elevator does not move. The mass limit for the elevator is 450 kg, but Renna and her l
    13·2 answers
  • A coat was originally priced at $50. It went on sale for $35. What was the percent that the cost was discounted?
    12·1 answer
  • Minute Maid states that a bottle of juice contains 473 mL. Consumer groups are interested in determining if the bottles contain
    9·1 answer
  • Gavin and Jim win some money and share it in the ratio 5:2. Gavin gets £39 more than Jim. How much did they get altogether?
    9·1 answer
  • Jessie has a deck of 52 regular playing cards and a bag of six marbles. In the bag, there are two blue marbles, three green marb
    15·2 answers
  • A company performed power tests on a set of batteries of the same type. The company determined that the equation y = 100 - 8.9x,
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!