Given, there are an average of 150 citizens eat daile in the cafeteria.
The average price of their meals = $5.95.
The discount given for sinior citizens in their meals = 20%
So we have to find 20% of $5.95 first.
20% of $5.95 = 
= 
= 
= 
So, the amount of discount given to the senior citizens = $1.19 per head.
As there are 150 cinior citizens daily.
So total discount given daily = $
=$
So we have got the required answer.
Option C is correct here.
Answer:
$1.65
Step-by-step explanation:
The total purchase can be described by ...
4(2h +1.25) = 18.20 . . . . where h is the price of a hot dog
8h = 13.20 . . . . . . . . . . . subtract 5.00
h = 1.65 . . . . . divide by 8
The price of a hot dog was $1.65.
Answer:
-6.2, -3.1, -1.55, -0.775, -0.3875...this is not an arithmetic sequence
Step-by-step explanation:
Answer: 5-6i
The rule is that if f(x) has real number coefficients, then a root of x = a+bi pairs up with its conjugate pair of x = a - bi. In this case, a = 5 and b = 6.
Answer:
False
Step-by-step explanation:
Based on the information given we can calculate the finance charge of Maryanne’s by simply multiplying her average daily balance which is the amount of $755 times her monthly periodic rate which is 0.0185.
Hence, Maryanne's finance charge is calculated by using this formula
Finance charge=Average daily balance*Monthly periodic rate
Let plug in the formula
Finance charge= $755* 0.0185
Finance charge= $13.97
Therefore Maryanne's finance charge will be $13.97