Answer:
v= 2413.5 m/s
Explanation:
maximum change of speed of rocket
=(initial exhaust velocity)×ln [(initialmass/finalmass)]
let initial mass= m
final mass = m-m(4/5) = m/5
[since the 80% of mass which is fuel is exhausted]
V-0 = 1500 ln (1/0.2)
V= 1500×1.609 = 2413.5 m/s
therefore, its exhaust speed v= 2413.5 m/s
we are given in the problem the following dimensions or specifications
B = 0.000055 T r = 0.25 m constant mu0 = 4*pi*10-7
The formula that is applicable from physics is
B = mu0*I/(2*pi*r) I = 2*B*pi*r/mu0 I = 68.75 Amperes
Answer:

Explanation:
Molar mass of helium = 
for helium is 1.67
The velocity of helium in sound at any temperature is given by 
R is a constant 8.314 
<span>The angular momentum of a particle in orbit is
l = m v r
Assuming that no torques act and that angular momentum is conserved then if we compare two epochs "1" and "2"
m_1 v_1 r_1 = m_2 v_2 r_2
Assuming that the mass did not change, conservation of angular momentum demands that
v_1 r_1 = v_2 r_2
or
v1 = v_2 (r_2/r_1)
Setting r_1 = 40,000 AU and v_2 = 5 km/s and r_2 = 39 AU (appropriate for Pluto's orbit) we have
v_2 = 5 km/s (39 AU /40,000 AU) = 4.875E-3 km/s
Therefore, </span> the orbital speed of this material when it was 40,000 AU from the sun is <span>4.875E-3 km/s.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly.
</span>
Answer:
This does not violate the conservation of energy.
Explanation:
This does not violate the conservation of energy because the hot body gives energy in the form of heat to the colder body, this second absorbs energy. This will be the case until both bodies reach the same temperature, reaching thermal equilibrium and reducing the transfer of thermal energy. In this way the energy was only transferred from one body to another but the total energy of the system (body 1 plus body 2) will be the same as in the beginning, respecting the principle of conservation of energy or also called the first principle of thermodynamics .
The part of physics that studies these processes is in turn called heat transfer or heat transfer or thermal transfer. Heat transfer occurs whenever there is a thermal gradient or when two systems with different temperatures come into contact. The process persists until thermal equilibrium is reached, that is, until temperatures are equalized. When there is a temperature difference between two objects or regions close enough, the heat transfer cannot be stopped, it can only be slowed down.