<span>The <u>correct answer</u> is:
A) 60% ± 18%.
Explanation:
In a confidence interval, the margin of error is given by z*(</span>σ/√n<span>), where </span>σ<span> is the standard deviation and n is the sample size.
First we <u>find the value of z</u>:
We want a 95% confidence level; 95% = 95/100 = 0.95.
To find the z-score, we first subtract this from 1:
1-0.95 = 0.05.
Divide by 2:
0.05/2 = 0.025.
Subtract from 1 again:
1-0.025 = 0.975.
Using a z-table, we find this value in the middle of the table. The z-score that is associated with this value is 1.96.
Back to our formula for margin of error, we have 1.96(</span>σ<span>/</span>√n<span>). The larger n, the sample size, is, the larger its square root is. When we divide by a larger number, our answer is smaller; this gives us a smaller margin of error.
This means that if we had a small sample size, we would divide by a smaller number, making our margin of error larger. The largest margin of error we have in this question is 18%, so this is our correct answer.</span>
1m = 100cm
1cm → 0.5m
1cm → 0.5 · 100cm = 50cm
The scale: 
length = 26.8cm · 50 = 1,340cm = 13.40m
width = 12.2cm · 50 = 610cm = 6.10m
The area of the court:
A = 13.40 · 6.10 = 81.74 m²
Answer:
130
Step-by-step explanation:
Given the equation of the relation as c(h) =50 +20 h where c(h) is the total cost for h hours and h is the number of hours of use, then to find the cost of jet ski if 4 hours were used will be;
c(h)=50 +20 h
c(4)=50 +20*4
c(4)=50 +80
=130
Answer:
I believe it should be $9.15
Step-by-step explanation: