Answer:
Well this is a metathesis or partner exchange reaction....and barium sulfate is as soluble as a brick...
Explanation:
And so...
Ba(NO3)2(aq)+K2SO4(aq)→2KNO3(aq)+BaSO4(s)⏐↓
Note that you simply HAVE TO KNOW that barium sulfate is insoluble....as is lead sulfate, and as is (less so) calcium sulfate
Explanation:
Answer: 32.94 g
Explanation: It's stoichiometry problem so balanced equation is required. The balanced equation is given below:

From the balanced equation, krypton and chlorine react in 1:2 mol ratio. We will calculate the moles of each reactant gas using ideal gas law equation(PV = nRT) and then using mol ratio the limiting reactant is figured out that helps to calculate the amount of the product formed.
for Krypton, P = 0.500 atm and for chlorine, P = 1.50 atm
V = 15.0 L
T = 350.8 + 273 = 623.8 K
For krypton, 
n = 0.146 moles
for chlorine, 
n = 0.439
From the mole ratio, 1 mol of krypton reacts with 2 moles of chlorine. So 0.146 moles of krypton will react with 2 x 0.146 = 0.292 moles of chlorine.
Since 0.439 moles of chlorine are available, it is present in excess and hence the limiting reactant is krypton.
So, the amount of product formed is calculated from moles of krypton.
Molar mass of krypton tetrachloride is 225.61 gram per mol.
There is 1:1 mol ratio between krypton and krypton tetrachloride.

= 32.94 g of 
So, 32.94 g of the product will form.
273 Kelvin, 0 degrees Celsius, 32 degrees Fahrenheit
Answer:
Lewis acid- Fe3+
Lewis base- water molecule
Explanation:
Acids and bases have been defined in diverse ways. There have been definitions put forward by Arrhenius, Brownstead and Lowry as well as Lewis. Each definition his useful in its own way.
Lewis acids are lone pair acceptors such as metal ions. This implies that in the particular instance of this reaction, Fe3+ is the lewis acid.
Similarly, a Lewis base is a lone pair donor, all ligands are lone pair donors since they donate one or more lone pairs of electrons to Lewis acids. In the particular instance of this reaction, the Lewis base is the water molecule.
I believe the answer is sugar crystals with stirring at 15 degrees Celsius.
Solubility is the maximum amount of a substance that will dissolve in a given amount of solvent at a specific temperature. There are two major factors that affect solubility are temperature and pressure. Temperature affects solubility of both solids and gases, but pressure only affects the solubility of gases. Increasing the surface area of solutes also increases the solubility.