Answer:
The correct answer is a w-4 form
Explanation:
Most people receive W-4 forms from their employers when they start working. Payroll departments use the information that employees provide on their W-4 forms to determine how much money should be withheld from their federal tax salaries. If you have just entered the workforce, filling out a W-4 form for the first time can be confusing.
Answer: $69,959
Explanation:
The amount of interest expense, that Corso will record on December 31, 2019, the company’s fiscal year end will be calculated thus:
First, we calculate the present value of payment which will be made on September 30,2020 and this will be:
= $1000000 × 0.857339
= $857339
Then, the interest expense on December 31,2018 will be:
= $857339 × 8%/12 × 3
= $17147
Therefore, the Interest expense on December 31,2019 will be:
= ($857339 + $17147) × 8%
= $874486 × 0.08
= $69959
Answer:
Standard rate per direct labor hour is $27.1
Explanation:
Standard rate per direct labor hour includes the hourly pay rate, Payroll taxes and fringe benefits. For Theresa Corporation,
We have given that
Basic direct labor rate is $21.00 per hour
Payroll Taxes is 10% of basic direct labor rate i.e. 10% of $21.00 = $2.10 per hour
Fringe Benefits is $4.00 per hour.
So Standard rate per direct labor hour = $21.00 + $2.10 + $4.00 = $27.1
Answer:
Option A
Explanation:
We can be 90% confident that the mean amount of money spent at sporting events last year by all the students at this university is between $ 217 and $ 677.
The interval offered by option A, is the same result obtained by the student on his research. By the definition the confidence interval permit us to conclude that the mean of the population would be on that interval.