answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmasim [6.3K]
2 years ago
8

Kira looked through online census information to determine the average number of people living in the homes in her city. What is

true about Kira’s data collection?
Kira used an observational study where the data is qualitative.
Kira used an observational study where the data is quantitative.
Kira used published data that is qualitative.
Kira used published data that is quantitative.
Mathematics
2 answers:
Gwar [14]2 years ago
6 0

Answer: Kira used an observational study where the data is quantitative.

Step-by-step explanation:

We know that qualitative data is information about qualities; information that can't actually be measured where as quantitative data are anything that can be measures or expressed as a number.

From the given information "Kira looked through online census information to determine the average number of people living in the homes in her city. ,the data is average number of people living in the homes in her city.

Since the average number of people  is a measurable quantity , hence the given data is quantitative data.

Hence, The true statement for the Kira 's data collection will be :-

Kira used published data that is quantitative.

Goshia [24]2 years ago
4 0
First we need to identify if the data is qualitative or quantitative.

The data is average number of people living in the homes.

Qualitative data as its name indicates is an attribute or characteristic. It can not be measured e.g color. Quantitative data is such a data which can be counted or measured.

Since the average number of people can be counted and measured, the data is Quantitative.

In an observational study the individuals are observed. In the given case, Kira did not observed the individuals to gather the data, rather she used an Online resource to gather the data.

Therefore, the correct answer will be:
Kira used published data that is quantitative.
You might be interested in
A solar panel dealer acquires is used panel for $9,000, with terms FOB shipping point. Compute total inventory cost assigned to
malfutka [58]

Answer:

Total inventory cost is $9,965.

Step-by-step explanation:

The terms free on board FOB shipping point implies that the delivery of a good is taken by the buyer after it left the supplier's shipping dock. Therefore, any other relevant cost incurred afterwards will be paid by the buyer.

From the all the cost listed in the question, the $1,500 for sales staff salaries, $110 for online advertising, and $300 for lawn care are NOT related to the inventory cost because they are administrative and sales expenses.

Therefore, the total inventory cost can be calculated using the following relevant cost:

Acquisition cost = $9,000

Transportation-in by train = $280

Shipping insurance = $135

Used panel restoration = $550

Therefore, we have:

Total inventory cost = Acquisition cost + Transportation-in by train + Shipping insurance + Used panel restoration = $9,000 + $280 + $135 + $550 = $9,965.

3 0
2 years ago
A driveway is 40 yards long. About how many meters long is it? Round to the nearest hundredth
Neko [114]
The driveway is 36.576 meters long.
7 0
2 years ago
Last Sunday 1,675 people visited the amusement park. 56% of the visitors were adults, 16% were teenagers, and 28% were children
Ierofanga [76]

Answer:

56

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A hot air balloon is flying at a constant speed of 20 mi/h at a bearing of N 36° E. There is a 10mi/h crosswind blowing due east
crimeas [40]

Answer:

Step-by-step explanation:

v = {[(20sin36°)i + (20cos36°)j] + 10i} mi/h

 

vE = 20sin36º + 10 = 21.76 mi/h

 

vN = 20cos36° = 16.18 mi/h

 

v = √(vE2 + vN2) = √(21.762 + 16.182) mi/h = 27.12 mi/h

 

θ = tan-1(vN/vE) = tan-1(16.18/21.76) = 36.6º north of east

3 0
2 years ago
As Evin is driving her car, she notices that after 1 hour her gas tank has 7.25 gallons left and after 4 hours of driving, it ha
kompoz [17]

Answer:

7.25 per hour

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Deirdre plotted a point D in Quadrant IV. After she reflected the point across an axis, the reflection was in Quadrant III. Give
    13·1 answer
  • Benny recorded the eye color and hair-color people walking the shopping mall based on the results of his survey what is experime
    13·2 answers
  • Solve x2 + 12x = –11 by completing the square. Which is the solution set of the equation? {–11, –1} {–11, 1} {11, –1} {11, 1} ,
    10·2 answers
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for $0.90
    6·1 answer
  • A farmer has 300 ft of fencing with which to enclose a rectangular pen next to a barn. The barn itself will be used as one of th
    12·1 answer
  • Suppose you have developed a scale that indicates the brightness of sunlight . Each category in the tablet is 5 time brighter th
    12·2 answers
  • Annabelle measures the sides of 15 right triangles and, based on her observations, she concludes that for any right triangle the
    7·1 answer
  • I have k quarters, five less quarters than nickels and one more than twice as many dimes as quarters. Find the value of the coin
    5·2 answers
  • Taylor has a $30 gift card that she can spend at the store. She has already bought a $9 picture frame, and she wants to buy $3 j
    9·1 answer
  • Divide and find quotient and reminder 4x³+6x²+19x-5 by 2x+5​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!