In the given diagram, line BG bisects ∠ABC and ∠DEF, m∠ABC= 112°, and ∠ABC≅∠DEF. So the measure of angles are :
1. m∠DEF= 112° because ∠ABC≅∠DEF
2. m∠ABG= 56° because a straight line BG is bisecting ∠ABC in two equal parts. So,
3. m∠CBG= 56° because ∠ABG and ∠CBG are equal.
4. m∠DEG= 56° because ∠ABG ≅ ∠DEG
Answer:
Eudora spent 0.5 hours from home to library and 1.5 hours from library to school
Step-by-step explanation:
Given
Home to Library:
-- Average Speed
Library to School
-- Average Speed
Total


Required
Determine the time taken from home to library and from library to school
Let the time spent from home to library be x. So, from library to school will be: 2 - x
So, we have:
Home to Library:
-- Average Speed
-- Time
Library to School
-- Average Speed
-- Time
Distance is calculated as:

Home to Library:



Library to School:



The total distance is 120km. So, we have:


Collect Like Terms



Solve for x


Recall that:


So, we have:


4.75 = 4 75/100 =
= 475/100 = ( we can divide numerator and denominator by 25 ) = 19/4
Answer:
4.75 as an improper fraction in simplest form is 19/4.
Answer:
A.) Acceleration = 4.6 m/s^2
B.) Average speed = 47 m/s
Step-by-step explanation:
A.) From the graph, at t = 10s,
Velocity V = 46 m/s
Acceleration a = (change in V)/ time t
a = (46 - 0)/10
a = 46/10 = 4.6 m/s^2
B.) If we estimate the speed at 5 seconds intervals, then we have
Average speed = (36 + 46 + 49 + 50 + 50 +50 + 50) ÷ 7
Average speed = 331/7 = 47.29 m/s
Average speed = 47 m/s