Answer:
Width = 16(√5) - 1
Step-by-step explanation:
We are told that the golden rectangle is 32 cm long.
Thus, length = 32 cm
We are also told that the ratio of the length to the width is; (1 + √5):2
Thus;
If a length of (1 + √5) yields a width of 2
Then, a length of 32 cm would yield a width of; (32 x 2)/(1 + √5)
So corresponding width = 64/(1 + √5)
We want to reduce this width to it's simplest radical form which means the denominator should have no square root.
Thus, let's multiply top and bottom by (1 - √5);
Width = 64 x (1 - √5)/[(1 + √5) x (1 - √5)]
Width = 64(1 - √5)/(1 - 5)
Width = 64(1 - √5)/(-4)
Width = -16(1 - √5)
Width = 16(√5 - 1)
Width = 16√5 - 1
For this case we have the following complex number:
1 + i
Its equivalent pair is given by:
root (2) * (cos (pi / 4) + i * sin (pi / 4))
Rewriting we have:
root (2) * (root (2) / 2 + i * (root (2) / 2))
(2/2 + i * (2/2))
(1 + i)
Answer:
option A represents a pair with the same complex number
So the ratio is 1 to 2 to 5
so basically 1 unit of soda water to 2 units of fruit punch to 5 units of ginger ale
total is 1+2+5=8 units
so 4 gallons=8 units
divide by 8
1/2 gallon=1 unit
soda water=1 unit=1/2 gallon
fruit punch=2 unit=1/2 times 2=1 gallon
ginger ale=5 unit=5 times 1/2=5/2=2 and 1/2 gallon
soda water=1/2 gallon
fruit punch concentrate=1 gallon
ginger ale=5/2 gallon or 2 and 1/2 gallon
Answer:
0.025
Step-by-step explanation:
-This is a conditional probability problem.
-Let L denote lens defect and C charging defect.
#We first calculate the probability of a camera having a lens defect;

#Calculate the probability of a camera having a charging defect:

The the probability that a camera has a lens defect given that it has a charging defect is calculated as:

Hence, the probability that a camera has a lens defect given that it has a charging defect is 0.025