Use the formula i = p*r*t.
Here, p = $100000, r = 0.05 and t = 1 (year)
The interest would be i = $100000*0.05*1 = $5000 per year.
Answer:
the answer is new
Step-by-step explanation:
I just took the test
Table is attached below
From the table we can see that the Lemon cost is equal to 35% of the expenses
Let the expense be x, Lemons cost is 70
Lemon cost = 35% * x
70 = 35% * x ( 35% =
= 0.35)
70 = 0.35 * x
x = 
x= 200, Expense = $200
Given : Profit percentage is 15%=
= 0.15
Profit = profit percentage * Expense
Profit = 0.15 * 200 = 30
So profit = $30