Answer:
speed=225.75 miles per hour
Step-by-step explanation:
given:
s=301/2
t=2/3
we have,
v=s/t
v=(301/2)/(2/3)
=(301/2)×3/2
=903/4
v=225.75
therefore, speed of car will be 225.75 miles per hour
Answer:
Quincy read 9 books.
Step-by-step explanation:
Work backwards. Samantha read three less books than Teresa (11-3=8). Ralph read half as many books as Samantha (8/2 = 4). Quincy read five more books than Ralph (4 + 5 = 9).
Answer:
A bus traveling north at 25m/s
Step-by-step explanation:
Common sense
3x² - 7x - 8 = 0
We're asked about square roots so we won't try to factor; we'll go right for the quadratic formula,
x = ( 7 ± √(7² - 4(3)(-8)) )/(2(3)) = (7 ± √(49+96))/6 = 7/6 ± √145/6
145 = 5×29, so no square factors. The positive difference is
d = (7/6 + √145/6) - (7/6 - √145/6) = 2√145/6 = √145/3
so m=145, n=3 for a sum of
Answer: 148