35% chance because the company made 150 bags
Answer:
Her first coupon ti be used is $50 off a purchase above $300
Final purchase price= $340
Step-by-step explanation:
Marie has two coupons
one for a 15% discount and one for $50 off any purchase above $300.
The stores allow the two coupons to be combined and she spends a total of $450.
Her first coupon ti be used is $50 off a purchase above $300.
So Marie have $400 now
15% off $400= 400-(0.15*400)
15% off $400 = 400-60
15% off $400 =$ 340
c. No. You have a probability of winning, while your friend has a
probability of winning.
Or it’s A
Break even point is where all the expense is already covered by the revenue. In this case, the expense would be the stand ($75,000) and the lemon+sugar+water ( $1.25 per glass). The revenue comes from lemonade($30/glass). Then the equation would be:
$30 * glass of lemonade= $75,000 + $1.25 * glass of lemonade
($30-$1.25) * glass of lemonade= $75,000
glass of lemonade= 2608.7
Hi there.
Using process of elimination & some logic, I believe the answer is:
C) starting size of the pumpkin
I hope this turned out right!
~