Interest rate= 0.083%
Step-by-step explanation:
Principal= $5000 Amount= $10000 Time period= 12 years
A=Amount, P= Principal, I= Simple Interest r= Rate of interest t= Time period

Answer:
Follows are the solution to this question:
Step-by-step explanation:
- It is true because the square of the standard error of its estimate was its total square error divided only by the degree of freedom.
- It is true because Its coefficient with Standardized Regression, beta, will have the same value as r, the approximate similarity.
- It is false because Its slope b, of its equation of regression, will have the same value as r, the projected correlation.
Answer:
<h3>246.6 meters per hour</h3>
Step-by-step explanation:
Step one:
Speed uphill 100meters per hour
Speed on flat ground 120 meters per hour
Speed uphill 150 meters per hour.
Required
The average speed.
Step two:
To get the average speed, let us add all the individual speeds and divide by 3(three different speeds), then multiply the result by 2(the return trip)
Average speed= (100+120+150)*2/3
Average speed= 740/3
Average speed= 246.6 meters per hour