Answer: D
Step-by-step explanation:
The number generator is not fair, in most of the experiments, considerably less than 60 % of the selected marbles are green.
And if Sixty percent of the marbles in the jar are green. A number generator should simulates randomly by selecting atleast one of the 60% of green marbles from the jar
A beam of light (travelling at the speed of light) would take 65 years to go and 65 years to come back from aldebaran, i.e. 130 years. You can send and receive a radio message (travelling at the speed of light, being electromagnetic radiation) taking so 130 years.
Consider this option:
C³₂₇=27!/(3!*24!)=25*13*9=2925 ways to select 3 students.
Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer
Answer: The frog fell asleep for 4 nights.
Step-by-step explanation: First, he climbs up 3m every night. there are 16 nights before he gets to 29m. He has not climbed up for the 16th day so 15*3= 45. 45-29= 16. 16/4=4. The frog slept for 4 nights.