Molarity = number of moles of solute/liters of solution
number of moles of solute = molarity x liters of solution
Part (a): <span>30.00 ml of 0.100m Cacl2
number of moles of CaCl2 = 0.1 x 0.03 = 3x10^-3 moles
1 mole of CaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 3x10^-3 moles of CaCl2 contains 6x10^-3 moles of chlorine
Part (b): </span><span>10.0 ml of 0.500m bacl2
number of moles of BaCl2 = 0.5 x 0.01 = 5x10^-3 moles
1 mole of BaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 5x10^-3 moles of BaCl2 contains 10x10^-3 moles of chlorine
Part (c): </span><span>4.00 ml of 1.000m nacl
number of moles of NaCl = 1 x 0.004 = 0.004 moles
1 mole of NaCl contains 1 mole of chlorine, therefore 4x10^-3 moles of NaCl contains 4x10^-3 moles of chlorine
Part (d): </span><span>7.50 ml of 0.500m fecl3
number of moles of FeCl3 = 0.5 x 0.0075 = 3.75x10^-3 moles
1 mole of FeCl3 contains 3 moles of chlorine, therefore 3.75x10^-3 moles of FeCl3 contains 0.01125 moles of chlorine
Based on the above calculations, the correct answer is (d)</span>
Answer: The longest wavelength of light that will produce free chlorine atoms in solution is 493 nm.
Explanation:

Energy required to produce free chlorine atoms from one mole of chlorine gas :
= 242.8kJ =
(1kJ=1000J)
1 mole =
molecules
For
molecules = 242,800 Joules
For one molecule of chlorine gas = 
According to photoelectric equation:

E = Energy of the photon of light used to produce free chlorine atoms
= frequency of the light used to produce free chlorine atoms
h = Planck's constant =
, c = speed of light=
= wavelength of the light used to produce free chlorine atoms


The longest wavelength of light that will produce free chlorine atoms in solution is 493 nm.
The ideal gas equation is;
PV = nRT; therefore making P the subject we get;
P = nRT/V
The total number of moles is 0.125 + 0.125 = 0.250 moles
Temperature in kelvin = 273.15 + 18 = 291.15 K
PV = nRT
P = (0.250 × 0.0821 )× 291.15 K ÷ (7.50 L) = 0.796 atm
Thus, the pressure in the container will be 0.796 atm
Answer:
Mass of ethane which is contained in 50 mL is 4.25 g
Explanation:
13.9% by mass, means that in 100 g of solution, we have 13.9 grams of solute.
Density of solution is 0.611 g/mL
Volume of solution is 50 mL
Density = mass of solution / 50mL
0.611 g/mL . 50 mL = mass of solution → 30.55 g
Now, the rule of three.
In 100 grams of solution we have 13.9 grams of solute
30.5 grams of solution we have (30.55 . 13.9) / 100 = 4.25 g