Answer: the ALSA management team must understand the importance of social media in their work because of globalization. People can work from one country to another country through social media. Through social media you can get answer to your problems at work quickly.
Explanation:
Answer:
correct option is a. average total cost and average fixed cost.
Explanation:
given data
license fee = $1,000 per year
solution
we know that cost curves shift will be express as when the increase in the price of factor of production increase cost and shift cost curves upward
so cost curves shift by the average total cost and the average fixed cost
so here correct option is a. average total cost and average fixed cost.
Answer:
False
Explanation:
The weighted average contribution margin is calculated by multiplying individual contribution margin with respective size pizzas (i.e number of units sold) then total contribution margin (i.e of both medium and large size) is divided upon total number of units sold, see as follows:
According to Buttercrust Pizza company's sales data medium pizzas sold are twice the number of large pizzas. Now here we have to take an assumption since we aren't given actual sales units. Keeping in mind the sales data we can assume that 100 units of medium pizzas and 50 units of large pizzas are sold during the period.
Contribution margin of medium pizza: (CM× units of medium size pizzas)
Contribution margin of large pizza: (CM× units of large size pizzas)
Contribution margin of medium pizza: $10× 100 = $1000
Contribution margin of large pizza: $22× 50 = $1100
Total contribution (of both pizza sizes) = $2100
Total sales units (of both pizza sizes) = 150
The weighted average contribution margin is calculated as follows:
WACM= $2100÷ 150
WACM= $14
(Disclaimer: the solution of this question has been concluded using self-induced assumptions.)
Answer:
the initial principal balance is $100,000, but it will gain 2% simple monthly interest during 16 months = $100,000 + ($100,000 x 2% x 16) = $132,000
the mortgage loan's principal = $132,000
APR = 12%
n = 30 years or 360 monthly payments
1) using a loan calculator we can determine that the monthly mortgage payment (only principal + interest) = $1,357.77
2) since they will make 360 monthly payments, they will pay in total = $1,357.77 x 360 = $488,796.71
in total they will pay $$356,796.71 in interest
Answer:
The pro side of not listing the 10% would be that until the price reduction becomes official it could be considered just a rumor. The unethical argument for keeping the knowledge that will drop 10% is that the production manager kept from his boss the knowledge that a possible impending reduction could save the company money.