The final part of the question is asking;
How much did all (99.7%) of the students spend on textbooks in a semester
Answer:
almost all (99.7%) of the students spent between $165 and $315 on textbooks in a semester.
Step-by-step explanation:
The standard deviation rule describes to us that for distributions that have the normal shape, approximately 99.7% of the observations fall within 3 standard deviations of the mean.
In this question, we are given that; Mean = 240 and Standard deviation= 25
So, 3 standard deviation below the mean = Mean - 3(standard deviation)
= 240 - (3 × 25)
= 240 - 75 = 165
Now, 3 standard deviation above the mean = Mean + 3 standard deviation = 240 + (3 × 25)
= 240 + 75 = 315
So, almost all (99.7%) of the students spent between $165 and $315 on textbooks in a semester.
Answer:
The answer to this question can be defined as follows:
net paid interest = $ 655. 04
Total cost = $ 4955.04
Step-by-step explanation:
Given values:
loan amount = $ 4,300
monthly payment = $ 206.46
interest rate = 14 %
Time = 2 years
Solution:
yearly payment = one month amount × 12
1 year payment = $ 206.46 × 12
1 year payment = $2477.52
because Time is 2 year then payment is = $2477.52 *2
2 year payment = $ 4955.04
net interest paid = total payment - loan amount
= $ 4955.04 - $4300
= $ 655.04
total cost = $ 4955.04
net paid interest = $ 655.04
Here is something to keep in mind.
when there is a downward slope, the slope will ALWAYS have a negative slope. even if it is above the x-axis. negative slopes will tend to go from positive y-axis to negative y-axis
so personally would have to go with -4
because the x-axis is by 4 each time. and this slope is going downward.
your answer will be D
Answer:
Volume A= one third
Step-by-step explanation:
Use volume B