Given:
Taxable income: 7,500
Paid every two weeks or 26 weeks in a year
Based on 2007 Federal Income Tax Table for Single Taxpayer, Tim is under the tax range over $0 but not over $7,825. The tax is 10% of the amount over $0.
<span>1. Finds the tax rate for his income level =10 %
2. Enters the base amount = $7,500
3. Enters the amount of tax owed = $7,500 * 10% = $750
4. Divides by 26 = $750 / 26 = $28.85 tax withheld from biweekly wages.</span>
Answer:
The maximum profit can be attained when 4 bikes are produced each day.
Step-by-step explanation:
Look at the attached picture:
In the table given in the picture, the number of bikes produces varies. We cannot properly compare the profits per day. To be consistent, let us determine the profit per unit of bike produced.The relationship between cost, revenue and profit can be as:
Profit = Revenue - Cost
To find the profit per unit of bike, simply divide the profit with the number of bikes produced (1st column). After you see the results, we can see that the highest profit is $17.5 per unit of bike produced. Therefore, the maximum profit can be attained when 4 bikes are produced each day.
Answer: $ 4,515
Step-by-step explanation:
The cost of the car she wanted to buy = $35,550
Her savings = $20,700
That means she needs( $35,550 - $20,700) more in order for her to buy the car.
Amount borrowed from the finance company = $35,550 - $20,700
= $ 14,850
Since she now owes the financial company a total of $19,365, then the interest accrued by the loan she borrowed is given by:
$19,365 - $ 14,850
= $4,515
Answer:
V(t) = 25000 * (0.815)^t
The depreciation from year 3 to year 4 was $2503.71
Step-by-step explanation:
We can model V(t) as an exponencial function:
V(t) = Vo * (1+r)^t
Where Vo is the inicial value of the car, r is the depreciation rate and t is the amount of years.
We have that Vo = 25000, r = -18.5% = -0.185, so:
V(t) = 25000 * (1-0.185)^t
V(t) = 25000 * (0.815)^t
In year 3, we have:
V(3) = 25000 * (0.815)^3 = 13533.58
In year 4, we have:
V(4) = 25000 * (0.815)^4 = 11029.87
The depreciation from year 3 to year 4 was:
V(3) - V(4) = 13533.58 - 11029.87 = $2503.71
Answer:
A) (0,5)
Step-by-step explanation:
Coordinate point (0,5) lies within the bounded blue region