Part A: 5 is the coefficient, w is the variable, 50 is the constant
Part B: 10 x 5 = 50 + 2 x 20 = 40+ 50 = $140
Part C: the constant,50,would change and become 85. Hope this helps :)
Answer:
The probability distribution is
X : 0 1 2
f(X) : 2/7 4/7 1/7
Step-by-step explanation:
Let x is the number of defective sets purchased by the hotel.
Total number of television sets = 7
Total number of defective television sets = 2
Since there are 2 defective television sets and hotel purchase 3 sets, So, X=0,1,2.
If X=0,

If X=1,

If X=2,

The probability distribution is
X : 0 1 2
f(X) : 2/7 4/7 1/7
The probability histogram is shown below.
Answer:
.0625 or A
Step-by-step explanation:
You have to work out the mean. (The simple average of those numbers) Then for each number subtract the Mean and square the result. Then work out the average of those squared differences.