The Answer is B: 2,125 cm²
n = 7
a = 24.18 cm
r = 25.1051 cm
R = 27.8646 cm
A = 2124.65 cm²
P = 169.26 cm
x = 128.571 °
y = 51.4286 °
Agenda:
r = inradius (apothem)
R = circumradius
a = side length
n = number of sides
x = interior angle
y = exterior angle
A = area
P = perimeter
π = pi = 3.14159...
<span>√ = square root
</span>
Formula: A = (1/4)na2 cot(π/n) = nr2 tan(π/n)
Answer:
In algebra, like terms are terms that have the same variables and powers.
Answer:
See explanation below.
Step-by-step explanation:
Let's take P as the proportion of new candidates between 30 years and 50 years
A) The null and alternative hypotheses:
H0 : p = 0.5
H1: p < 0.5
b) Type I error, is an error whereby the null hypothesis, H0 is rejected although it is true. Here, the type I error will be to conclude that there was age discrimination in the hiring process, whereas it was fair and random.
ie, H0: p = 0.5, then H0 is rejected.
Answer:
from this we know there is 30 people in the class and 14 of them have a cat so the probability is 14/30
14/30
7/15
7/15 as a percent is 46.6667%