Answer:
Maya has 3 dollars and Fiona has 13
Step-by-step explanation
Answer:
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
Step-by-step explanation:
We are given the following information:
We treat adult adults wear glasses or contact lenses as a success.
P(Adults wear glasses or contact lenses) = 75% = 0.75
Then the number of adults follows a binomial distribution, where
where n is the total number of observations, x is the number of success, p is the probability of success.
Now, we are given n = 10
We have to evaluate:
P(fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses)
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
4 pounds = $1.96
1.96 / 4 = $0.49
Answer:
Option C: 0.28
Step-by-step explanation:
This is a binomial probability distribution problem.
Now, we want to find the probability that at least 2 thumbtacks land pointing up when 5 thumbtacks are tossed. This is written as;
P(X ≥ 2) = P(2) + P(3) + P(4) + P(5)
From the histogram;
P(5) = 0.02
P(4) = 0.02
P(3) = 0.05
P(2) = 0.19
Thus;
P(X ≥ 2) = 0.19 + 0.05 + 0.02 + 0.02
P(X ≥ 2) = 0.28
Answer:
the youngest brother is of 2 years and 5 months
if this rule still applies, the next son will be born in 2 months.
Step-by-step explanation:
Given that:
Oldest son= 11 3/4 years old = 11 years 3/4 (12) months = 11 years 9 months
Difference = 2 years 7/12(12) months = 2 years 7 moths
So for finding the age of youngest brother:
Subtract the difference others from age of oldest:
= 11 years 9 months - 4(2 years 7 months)
= 11 years 9 months - 9 years 4 months
= 2 years 5 months
So the youngest brother is of 2 years and 5 months
if this rule still applies, the next son will be born in 2 months.
i hope it will help you!