You would have to get 56 points everyday.
If you subtract 1300 from 1580 you get 280. divide 280/5 which equals 56.
56*5=280
280+1300=1580.
56 is the amount of points you need
<span>At least 75% of the data will fall within 2 standard deviations of the mean.
This is tricky problem. Usually when you're dealing with standard deviation, you have a bell curve, or something close to a bell curve and for such a data distribution, there will be approximately 95% of the data within 2 standard deviations of the mean. But if you don't know that you have a bell curve, you have to fall back to Chebyshev’s Theorem, which states that at least 75% of the data points will fall within 2 standard deviations of the mean for any set of numbers.</span>
F = 250
d = 50

workdone=Fd*cos(
)
=250*50*cos(
)
=12500*cos(
)=12378.35 joule
2 numbers are 10 units from 0. If you start from zero and count 10 units to the right, you should be at a positive number. But, you can also move 10 units to the left. If you do this, you should be at a negative number that is ALSO 10 units away from 0, just in a different direction than positive number. both are 10 units from 0. There always 2 numbers, one 10 units to the right of zero, and one 10 units to the left of zero. Hope this helped! Tell me if I'm wrong or right. :)
103 would be the correct answer