The initial population is
P₀ = 94 million in 1993
The growth formula is

where P(t) is the population (in millions) after t years, measured from 1993.
k = constant.
Because P(5) = 99 million (in 1999),

In the year 2005, t = 12 years, and

Answer: 106 million (nearest million)
This is how we solved and make the equation.
Stock A = 100
Stock B = 45
For the past months, his stocks inversely decreased.
Stock A = m cents / share
Stock B = n cents * share
So the equation is
= 100 (0.01m) + 45 (0.01n)
<span>= m + 0.45n</span>
Answer:
The interval estimate for the population proportion of American adults who got their health insurance from an employer is (0.43, 0.47).
Step-by-step explanation:
The confidence interval is the interval estimate of the population parameter.
The confidence interval has a certain probability that the true value of the parameter is contained in the interval.
The general form of the confidence interval is:

Here,
SS = sample statistic.
MOE = margin of error
The sample statistic is an unbiased estimator of the population parameter. If the sample size is large enough then the sample statistic can be used to estimate the population parameter value.
In this case the parameter of interest is the population proportion of American adults who got their health insurance from an employer.
The information provided is:
<em>SS = p = </em>0.45.
<em>MOE</em> = 0.02.
Compute the confidence interval for the population proportion <em>p</em> as follows:

Thus, the interval estimate for the population proportion of American adults who got their health insurance from an employer is (0.43, 0.47).