Answer:
The amount to be pay for coat is <u>$128.70</u>.
Step-by-step explanation:
Given:
The sales tax rate is 7.25% in California.
The cost for a coat in Los angeles is $120.00.
Now, to find amount to be paid.
Sales tax = 7.25%.
Cost = $120.00.
So, amount to be paid = $120 + 7.25% of $120.00.




Therefore, the amount to be pay for coat is $128.70.
Answer:
48
Step-by-step explanation:
8 divided by 2 = 4
4 times 12 = 48
The correct answer per pound is $1.49 per pound. Kyle is correct because dividing 2.98/2= 1.49 or multiplying Kyle's answer by 2 will give you the correct amount!
Answer:ITS A
Step-by-step explanation:
SAS: side angle side
SSA: is not a congruence theorem
AAS:angle angle side
SSS:side side side