Gross pay = $2,759.00
Total deductions = 7.65%+12%+7% = 26.65% = 0.2665
By thumb rule, rent and other fixed expenses ≤ 28% of Monthly gross salary
Therefore,
Allowed housing and fixed expenses = 0.28*2,759 = $772.52
Then, a. is the correct answer.
Answer:
Step-by-step explanation:
x= money earned per hour working as a cashier.
y=money earned per hour working delivering newspapers.
We propose the following system of equations:
5x + 4y =77
6x + 3y=78
We solve the system by reduction method:
-6*(5x+4y=77) ⇒ -30x-24y=-462
5*(6x+3y=78)⇒ 30x+15y=390
---------------------------
-9y=-72 ⇒ y=-72 /-9=8
Now, we get the value of "x" replacing the value of "y" by "8" in any part of the equation above.
5x + 4(8)=77
5x+32=77
5x=77-32
5x=45
x=45/5=9
therefore;
money earned per hour working as a cashier= $9/ hour
money earned per hour working delivering newspapers=$8/hour
The correct question is
<span>The radius of a cylinder is 5" and the lateral area is 70pi sq. in. Find the length of the altitude.
</span>
we know that
[surface lateral area]=(2*pi*r)*height
height= [surface lateral area]/(2*pi*r)
surface lateral area=70*pi in²
r=5 in
so
height= [70*pi]/(2*pi*5)------> 7 in
the answer is
7 in
Answer:
3.85 hours
Step-by-step explanation:
We have that the model equation in this case would be of the following type, being "and" the concentration of bacteria:
y = a * e ^ (b * t)
where a and b are constants and t is time.
We know that when the time is 0, we know that there are 100,000 bacteria, therefore:
100000 = a * e ^ (b * 0)
100000 = a * 1
a = 100000
they tell us that when the time is 2 hours, the amount doubles, that is:
200000 = a * e ^ (b * 2)
already knowing that a equals 100,000
e ^ (b * 2) = 2
b * 2 = ln 2
b = (ln 2) / 2
b = 0.3465
Having the value of the constants, we will calculate the value of the time when there are 380000, that is:
380000 = 100000 * (e ^ 0.3465 * t)
3.8 = e ^ 0.3465 * t
ln 3.8 = 0.3465 * t
t = 1.335 / 0.3465
t = 3.85
That is to say that in order to reach this concentration 3.85 hours must pass