Answer:
A) $1.82
Explanation:
the dividends discount model is used to determine the value of stock given the distributed dividends and the required rate of return:
current dividend $0.20 per stock
dividends year 1 = $0.23 per stock
dividends year 2 = $0.2645 per stock
dividends year 3 = $0.3042 per stock
dividends year 4 = $0.35 per stock
after year 4, we need to calculate the growing perpetuity = dividend / (return rate - growth rate) = $0.35 / (17.4% - 2.5%) = $0.35 / 14.9% = $2.35
now we must find the present value of the cash flows:
PV = $0.23/1.174 + $0.2645/1.174² + $0.3042/1.174³ + $0.35/1.174⁴ + $2.35/1.174⁵ = $0.1959 + $0.1919 + $0.188 + $0.1842 + $1.0537 = $1.82
Answer and Explanation:
The computation of LCM's cost depletion for years 1, 2, and 3 is shown below:
Particulars Year 1 Year 2 Year 3
Tons extracted 2,000 7,200 3,800 (A)
Depletion rate $62.50 $62.50 $62.50 (B)
Depletion $125,000 $450,000 $237,500 (A × B)
By multiplying the tons extracted with the depletion rate we can get the depletion for each year i.e for year 1, year 2 and year 3
Answer:
Part A:
Labur Productivity:
For US=5.14, LDC=1.35
Capital Productivity:
For US=1.72 LDC=4.31
Part B:(Multi factor productivity)
For US=1.29 LDC=1.03
Part C: (Raw material productivity)
For US=4.90 LDC=10.02
Explanation:
Part A:
Labur Productivity:
For US:

For LDC:

Capital Productivity:
For US:

For LDC:

Part B:
For US:

For LDC:

Part C:
For US:

ForLDC:
Converting Raw material FC into $ (1$=10FC)
Raw Material =19550/10=$1955

Answer:
c. Brand competitor
Explanation:
Brand competitor -
It refers to the fued or competitive situation between any two companies or organization , producing similar types of goods and services , is referred to as brand competition.
Since , both the companies are always targeting each other .
Both the companies tries to adapt new and innovative method for their goods and services , in order to have better hand on the product .
Hence , from the given scenario of the question ,
The correct option is c. Brand competitor .