The shape of the glass will not affect how much it can hold, as they both hold 355 ml. What it will affect is the height of the liquid in the glass.
26/80*100 = <span>£</span>32.50 is your answer
Are there choices for this question? If not ,then the possible third variable that might most likely be responsible for the correlation between the number of concerts held in a city and number of local radio channels would be the number of radio channel listeners (since concerts and radio channels both are related to music).
Answer:
speed=225.75 miles per hour
Step-by-step explanation:
given:
s=301/2
t=2/3
we have,
v=s/t
v=(301/2)/(2/3)
=(301/2)×3/2
=903/4
v=225.75
therefore, speed of car will be 225.75 miles per hour
For this problem, let x be the number of children and y for adults. Formulate the equations: 1st equation, x + y = 3,200 and 2nd equation 5x + 9y = 24,000. Re-arrange 1st equation into x = 3200 - y. Then, substitute into 2nd equation, 5(3,200-y) + 9y = 24,000. Then, solve for y. The 16,000 - 5y + 9y = 24000. Final answer is, y = 2000 adults went to watch the movie.