Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>
Answer : Option A) Ethanoic Acid
Explanation : Ethanoic acid has the lowest vapor pressure i.e 0.08 atm at the temperature of 50°C compared to the other given options.
The vapour pressure of propanone at 50°C is 0.84 atm
Ethanol has vapour pressure as 0.30 atm at 50°C
water has vapour pressure of 0.12 atm at 50°C.
a scale-model mound made of the same materials that make the real hill
Answer:
benzamide
Explanation:
Compound melting Point ,ºC Melting Pont Mixture, ºC
X 131 - 133
trans-cinnamic 133 - 134 110 - 120
acid
benzamide 128 - 130 130-132
malic acid 131 -133 114 -124
Benzoin 135 - 137 108 - 116
The compound X is benzamide since the melting point range is the one closest to this compound ( 130-132 ºC)
The reason there is not an exact match is not due due to the presence of impurities. The presence of impurities always lower the melting point ( it is a coligative property such as the melting point depresion of salt and water )
The reason for the deviation must be be some other factors such as preparation of the sample in the capillary, errors in reading the thermometer, rate of heating, etc.
Answer:
Pressure of hydrogen gas = 695.2 mmHg
Explanation:
Given:
Water temperature = 22°C
Pressure inside the tube = 715 mmHg
Find:
Pressure of hydrogen gas
Computation:
Using vapor pressure of water table
Water pressure at 22°C = 19.8 mmHg
Pressure inside the tube = Pressure of hydrogen gas + Water pressure at 22°C
715 = Pressure of hydrogen gas + 19.8
Pressure of hydrogen gas = 715 - 19.8
Pressure of hydrogen gas = 695.2 mmHg