Answer: he will be able to play 32.6 games at the arcade
Step-by-step explanation:
Answer:2.00
Step-by-step explanation:
approximate apr=(finance charge divided by#months)12 / amount financed
Step-by-step explanation:

"Then I will need an average quality score of <u>3.28</u> to meet 85.28 goal."
<u>Step-by-step explanation</u>:
- current average quality score = 82
- improvement on average quality score = 4% of 82
⇒ (4/100)
82
⇒ 82/25
⇒ 3.28
The improved average quality score = 82+3.28 = 85.28
The employee needs an average quality score of 3.28 to meet the goal of 85.28
The probability that a freshman student at this school plays either a sport or a musical instrument is 0.74
Step-by-step explanation:
The addition rules in probability are:
- P(A or B) = P(A) + P(B) ⇒ mutually exclusive (events cannot happen at the same time)
- P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A and B) ⇒ non-mutually exclusive (if they have at least one outcome in common)
∵ The probability that a freshman plays a sport is 0.55
∴ P(sport) = 0.55
∵ The probability that a freshman plays a musical instrument is 0.34
∴ P(music) = 0.34
∵ The probability that a freshman plays both a sport and a musical
instrument is 0.15
∴ P(sport and music) = 0.15
To find the probability that freshman student at this school plays either a sport or a musical instrument use the second rule above because it is non-mutually exclusive
∵ P(sport or music) = P(sport) + P(music) - P(sport and music)
∴ P(sport or music) = 0.55 + 0.34 - 0.15
∴ P(sport or music) = 0.74
The probability that a freshman student at this school plays either a sport or a musical instrument is 0.74
Learn more:
You can learn more about the probability in brainly.com/question/9178881
#LearnwithBrainly