Answer:
The specific heat of the alloy 
Explanation:
Mass of an alloy
= 25 gm
Initial temperature
= 100°c = 373 K
Mass of water
= 90 gm
Initial temperature of water
= 25.32 °c = 298.32 K
Final temperature
= 27.18 °c = 300.18 K
From energy balance equation
Heat lost by alloy = Heat gain by water
[
-
] =
(
-
)
25 ×
× ( 373 - 300.18 ) = 90 × 4.2 (300.18 - 298.32)

This is the specific heat of the alloy.
The most likely explanation for this observation is C. his car has turned on more pistons to provide the extra energy needed to accelerate.
When cruising, hybrid cars are able to employ electrical energy to drive the car. Moreover, even if a vehicle is not a hybrid, a greater amount of fuel is consumed when one accelerates because the vehicle has to generate a force larger than the force of air resistance in order for it to accelerate. This increased demand of force reduces the vehicle's fuel economy.
Answer:
a) if the liquid is not vaporized completely, then the condensed vapor in the flask contains the air which is initially occupied before the liquid is heated. When calculating the molar mass of the vapor the moles of air which are initially present are not excluded, so that the molar mass of the vapor would be an increase in value.
b) While weighing the condensed vapor, the flask should be dried. If the weighing flask is not dried then the water which is layered on the surface of the flask is also added to the mass of the vapor. Therefore, the mass of the vapor that is calculated would be increase.
c) When condensing the vapor, the stopper should not be removed from the flask, because the vapor will escape from the flask and a small amount of vapor will condense in the flask. Therefore, the mass of the condensed vapor would be In small value.
d) If all the liquid is vaporized, when the flask is removed before the vapor had reached the temperature of boiling water, then the boiling
temperature of that liquid would be lower than that of the boiling temperature of the water.Therefore, the liquid may have more volatility.
Answer:
92.65256 cm^3
Explanation:
To find this, we can simply multiply all three dimensions to get the answer in cubic centimeters, and we get the answer above. If you want to be more specific, we can go by the sigfig rule and the answer would be rounded to 93 cm^3.
Radio - Radio station transmits radio wavelength which is received by the
Radio.
<span>
Microwaves - Microwave Oven to heat up foods. </span>
<span>IR (infrared) - TV remote Control, to transmit IR light to a sensor in the TV so it can do some functions like increasing the volume, changing the channel etc. </span>
<span>Visible light - Sunlight or Light Bulbs </span>
<span>Ultraviolet - UV Lamps for sun tan, for detecting forged money </span>
<span>X-rays - Chest X-ray machines, Backscatter Xray (body scanner in airport security)
</span>
Gamma rays - Gamma rays<span> Medical Equipment which are used to kill cancer cells, to sterilize medical </span>equipment<span> </span>