Mark spent a total of 80 minutes or 1 hour and 20 minutes traveling to and from work.
45 minutes + 35 minutes = 80 minutes
There are 60 minutes per hour, so their would 1 hour and 20 minutes.
Answer: (80% , 85%)
Step-by-step explanation:
We know that, confidence interval for population proportion is given by :-
(p-E , p+E)
, where p = sample proportion , E = Margin of error.
Given : Proportion of elementary school teachers who are female = 82%.
The article also states the maximum error of their estimate = 3%.
Then, the 90% confidence interval for the proportion of elementary school teachers who are female will be :
(82%-2% , 82%+3%)
= (80% , 85%)
Hence, the resulting 90% confidence interval for the proportion of elementary school teachers who are female = (80% , 85%)
Answer:
5.83
Step-by-step explanation:
Find the mean:
10(.1) + 15(.2) + 20(.2) + 25(.4) + 3-).1)
u = 21
Find the standard deviation:
= 5.83
<span>The answer is She should have multiplied by 2 instead of dividing by 2.
First one.</span>
Given:
4/5 as many students who do not wear glasses as those who wear glasses.
60 students wear glasses.
Find the total number of students in the grade.
60 * 4/5 = (60 * 4)/5 = 240 / 5 = 48 students who do not wear glasses.
60 w/ glasses + 48 w/o glasses = 108 total number of students.