Answer:
3526
Step-by-step explanation:
4300×3%=129
129×6=774
4300_774= 3526
Add the two equations and use the elimination method. The x term will "cancel out" to be able to solve for the y term.
STEP 1
−12x−5y=40
12x−11y=88
x terms "cancels out"; add y terms
-16y= 128
divide both sides by -16
y= -8
STEP 2
substitute y value into either original equation
12x−11y=88
12x - 11(-8)= 88
12x + 88= 88
subtract 88 from both sides
12x= 0
divide both sides by 12; 0 divided by any number is 0
x= 0
ANSWER: x= 0; y= -8
Hope this helps! :)
Answer:
The percentage increase without baggage fee=25%
The percentage increase with baggage fee=41.66%
Step-by-step explanation:
Given the cost of the airline ticket two weeks ago is $300 and The present airline ticket is $375
We know that when a quantity increases from x to y then The percentage increase is equal to 
Here the percentage increase =
=25%
Now the airline charges an extra $50 baggage fee which means teh present value of the airline ticket is $375+$50=$425
the percentage increase =
=41.66%
Answer:
37.23% probability that randomly selected homework will require between 8 and 12 minutes to grade
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

What is the probability that randomly selected homework will require between 8 and 12 minutes to grade?
This is the pvalue of Z when X = 12 subtracted by the pvalue of Z when X = 8. So
X = 12



has a pvalue of 0.4052
X = 8



has a pvalue of 0.0329
0.4052 - 0.0329 = 0.3723
37.23% probability that randomly selected homework will require between 8 and 12 minutes to grade
A group of customer service surveys were sent out at random. The scores were 90, 50, 70, 80, 70, 60, 20, 30, 80, 90, and 20. Fin
egoroff_w [7]
Answer:
60
Step-by-step explanation:
To find the mean, add all numbers together and divide by the amount of numbers.
Total of number = 660
Number of numbers = 11
660/11 = 60