Answer:
Step-by-step explanation:
Distance covered = speed × time.
Sasha runs at a constant speed of 3.8 meters per second for 1/2 hour.
This means distance covered while running would be
3.8 × 1/2 = 1.9 meters
Then she walks at a constant rate of 1.5 meters per second for 1/2 hour. This means distance covered while walking would be
1.5 × 1/2 = 0.75 meters
Total distance that Sasha covered while running and walking in 60 minutes would be
1.9 + 0.75 = 2.65 meters
Answer:
3526
Step-by-step explanation:
4300×3%=129
129×6=774
4300_774= 3526
Answer:
-5 / 8 - -4 / 8 equals the approximate estimate notation of 58.7
Answer:
d. y = -2×
Step-by-step explanation:
First to solve find the slope using the formula,
. The slope equals 20/-10 or -2. Then plug the slope and point, (-5,10), into slope-point form. y-10=-2(x+5), then solve for y. This gives you y=-2x+0 or y=-2x.