Answer:
66.390
Step-by-step explanation:
Answer:
Critical value t-score=2.701.
Step-by-step explanation:
When we calculate a confidence interval with an unknown population standard deviation, we estimate it from the sample standard deviation and use the t-score instead of the z-score.
The critical value for t depends on the level of confidence and the degrees of freedom.
If the sample size is 42, the degrees of freedom are:

For a confidence level of 99% and 41 degrees of freedom, the critical value of t is t=2.701.
Answer:
The formating is a bit confusing but I think the answer to your question would be, "Matt's error is that he just divided the denominator and not the numerator "
Answer:
the base of the ladder is 27.89 ft away from the building
Step-by-step explanation:
Notice that this situation can be represented with a right angle triangle. The right angle being that made between the ground and the building, the ladder (32 ft long) being the hypotenuse of the triangle, the acute angle of
being adjacent to the unknown side we are asked about (x). So, we can use the cosine function to solve this:

which rounded to the nearest hundredth gives;
x = 27.89 ft
Using sin rule:
a/sin A =b/sin B=c/sin c
SIN A=sin 46=0.72
THEN:sin B =(0.72*26)/33=0.57
then B= 34°
AS the sum of triangle angles=180
then C=180-(46+34)=100°
then c =(a*sin C)/sin A
sin C=sin 100=0.98
=(33*0.98)*0.72=45