So, if he has 4 dozen eggs, ten dollars per dozen, he has spent $40 on 48 eggs. <em>This means the cost of one egg = 48/40. </em>This can simplify to <em>6/5 </em>which is equal to<em> $1.20. </em>This means the value of one egg is $1.20, including the broken ones! So if six were broken, we multiply 1.20 x 6 which equals <em>$7.20!</em>
Use this "formula" to help find percentages
<em>Part/Total = %( Percentage )/ 100</em>
Now that we know how much money has gone to waste, we can plug in the known values into this "formula."
<em>7.2/48 = x/100</em>
Solve accordingly; cross multiply, 720 = 48x; divide both sides of the equation by 48 to isolate the variable, 720/48 = 48x/48; now you have your final answer which is:
15 = x; going back to the "formula" this means 15% of his money has gone to waste. I hope this helped! :)
Answer:
a.0.126
b.100.6356
c.5.010
Step-by-step explanation:
<span>The answer is c. 1.5r + 2.5(5 – r) = 10.50. Let r be the number of raisins and p be the number of peanuts. Raisins cost $1.50 per pound: 1.5r. Peanuts cost $2.50 per pound: 2.5p. Jeremy spends $10.50: 1.50r + 2.50p = 10.50. Jeremy makes 5 pounds of trail mix: r + p = 5. So, we have the system of two equations: 1.5r + 2.5p = 10.50 and r + p = 5. Use the second equation to express p: p = 5 - r. Now, substitute p in the first equation: 1.5r + 2.5(5 - r) = 10.50. Therefore, the correct choice is c. 1.5r + 2.5(5 – r) = 10.50.</span>
Assuming the velocity is as written,
a = 3(2) = 6
If you meant 3(2t+1)⁰.⁴, then
a = 2.4/(2t+1)⁰.⁶
as usual,
s = 25 + 1/2 at²
= 25 + 3t²
or
= 25 + 1.2(2t+1)¹.⁴
Answer:
10 inches.
Step-by-step explanation:
If 1 inch represents 150 miles, and there are 1500 miles covered by the map, then the length of the highway on the map is 10 inches.