Hi there! The answer is $0.90
To find the price per unit we must divide the total amount of money by the amount of units sold. So we get the following:
$4.50 / 5 = $0.90
The stereo system costs $256.
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of the stereo system = $320.
The discount Zenaida received = 20%.
To Find:
Cost of the stereo system after the discount=?
Solution:
Step1: Finding the discount amount:
Discount percentage =20
Discount amount = original cost × discount percent
Substituting the values,





Step 2: Removing the discounted amount from the original price
Final cost of the stereo system =original cost of the stereo system –discount amount
Substituting the values we get,
Final cost=320-64
Final cost=256
Result:
Thus the cost of the stereo system after discount is $256
1. RM = SN, TM = TN Addition Property of Equality
2. ∠T = ∠T Reflexive
3. RM + TM = SN + TN Substitution
4. RM + TM = RT, SN + TN = ST Betweeness
5. RT = ST CPCTE
6. Triangle RTN congruent to Triangle STM Given
7. RN = SM SAS