In a class of 32 students, the mean height of the 14 boys is 1.56 metres. The mean height of all 32 students is 1.515 metres.
2 answers:
Answer:
1.48 m
Step-by-step explanation:
mean height of 14 boys is 1.56 m, so their total height is 14 * 1.56 = 21.84 m
mean height of 32 students is 1.515 m, so their total height is 48.48
48.48 - 21.84 = 26.64 (total height of the girls)
mean height of the girls is 26.64/18 = 1.48 m
Answer:
1.48 m.
Step-by-step explanation:
There are 32 - 14 = 18 girls in the class.
Total height of the whole class = 1.515 * 32
= 48.48 m..
Total height of all the boys = 14 * 1.56 = 21.84 m.
So the total height of the 18 girls = 48.48 - 21.84
= 26.64 m.
Therefore the mean height of the girls
= 26.64 / 18
= 1.48 m.
You might be interested in
Answer:
Please show the graph.
Step-by-step explanation:
Answer:
50.4 square miles
Step-by-step explanation:
Compose the result function for 400 by replacing the function designators with the actual functions 400
Answer:
87 gift bags
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is C. Lila made an error in Step 3 when she did not use the x- and y-coordinates from the same ordered pair.
Hope this helps!
Stay safe at home :)
(those of you doing edge hang in there!)