Answer:
The answer is:

Step-by-step explanation:
Given:
In △ABC:
m∠A=15°
a=10 and
b=11
To find:
c = ?
Solution:
We can use cosine rule here to find the value of third side c.
Formula for cosine rule:

Where
a is the side opposite to 
b is the side opposite to 
c is the side opposite to 
Putting all the values.

The answer is:

Let the youngest sister be n years
Lana will be 2n years, as her youngest sister is half her age
The age of the twins separately will be 2n-2 as they are 2 years younger than Lana
So, the equation looks like this:
n + 2n + 2(2n-2) = 45
Now solve for n:
3n + 4n - 4 = 45
7n - 4 = 45
7n = 49
n = 7
So the youngest sister is 7, Lana is 14 and the twins are 12. 14 + 12 + 12 + 7 =45
Answer:
Step-by-step explanation:
1)The probability of success in each of the 58 identical engine tests is p=0.92
n = 58
mean, u = np = 58×0.92 = 53.36
2) The only value that would be considered usual for this distribution is 91. This is because it is the only value between the minimum and maximum value
3) n = 546
p = 17/100 = 0.17
Mean = np = 546×0.17= 92.82
4) n = 1035
p = 36/100 = 0.36
np = 1035 × 0.36 = 372.6
5) The probability of success is 0.2.
p = 0.2
q= 1-p = 1-0.2 = 0.8
n = 35
standard deviation =
√npq = √35×0.2×0.8 = 2.34
6) p = 0.25
q = 1-0.25 = 0.75
n = 5
Variance = npq = 5×0.25×0.75 = 0.9
7) n = 982
p = 0.431
q = 1 - p = 1 - 0.431 = 0.569
Variance = npq = 982×0.431×0.569= 240.8
8) n = 500
p = 84/100 = 0.84
q = 1-0.84 = 0.16
Standard deviation = √npq
Standard deviation = √500×0.84×0.16 = 8.2