Answer:
4(4g+5h)
Step-by-step explanation:
Factor out the 4.
Remember
a²-b²=(a-b)(a+b)
8x²-50y²
2(4x²-25y²)
(2)([2x]²-[5y]²)
2(2x-5y)(2x+5y)
Negative dividing by negative gives positive,
so 18:9=2
Answer:
The probability that a fish caught by a fisherman is between 0.25 feet and 2 feet long is 0.4375.
Step-by-step explanation:
The probability density function or p.d.f. for the length <em>x,</em> in feet, of some type of fish caught by sport fishermen is :

The probability that a fish caught by a fisherman is between 0.25 feet and 2 feet long is:

Thus, the probability that a fish caught by a fisherman is between 0.25 feet and 2 feet long is 0.4375.
Given that a is an integer from -22 to 0 such that a is equivalent to 43 (mod 23).
Such a can be obtained as follows:
a = 43 (mod 23) - 23 = 20 - 23 = -3.
Therefore, a = -3.