Probability for male = 75/400 = 3/16
Probability for groups = 175/400 = 7/16
Probability for female = 150/400 = 3/8
There is a 3/8 probability of the song being sung by a female vocalist.
⭐ Please consider brainliest! ⭐
✉️ If any further questions, inbox me! ✉️
The initial population is
P₀ = 94 million in 1993
The growth formula is

where P(t) is the population (in millions) after t years, measured from 1993.
k = constant.
Because P(5) = 99 million (in 1999),

In the year 2005, t = 12 years, and

Answer: 106 million (nearest million)
The answer to the question is b
Answer:
C. Also, known as the 3rd one.
Step-by-step explanation: