Answer:
Please see the complete formt of the question below
Chlorine gas can be made from the reaction of manganese dioxide with hydrochloric acid.
MnO₂(s) + HCl(aq) → MnCl₂(aq) + H₂O(l) + Cl₂(g)
According to the above reaction, determine the limiting reactant when 5.6 moles of MnO₂ are reacted with 7.5 moles of HCl.
The answer to the above question is
The limiting reactant is the MnO₂
Explanation:
To solve this, we note that one mole of MnO₂ reacts with one mole of HCl to produce one mole of MnCl₂, one mole of H₂O and one mole of Cl₂
Molar mass of MnO₂ = 86.9368 g/mol
Molar mass of HCl = 36.46 g/mol
From the stoichiometry of the reaction, 5.6 moles of MnO₂ will react with 5.6 moles of HCl to produce 5.6 moles of H₂O and 5.6 moles of Cl₂
However there are 7.5 moles of HCL therefore there will be an extra 7.5-5.6 or 1.9 moles of HCl remaining when the reaction is completed
Answer:
C₂H₇F₂P
Explanation:
Given parameters:
Composition by mass:
C = 24%
H = 7%
F = 38%
P = 31%
Unknown:
Empirical formula of compound;
Solution :
The empirical formula is the simplest formula of a compound. To solve for this, follow the process below;
C H F P
% composition
by mass 24 7 38 31
Molar mass 12 1 19 31
Number of
moles 24/12 7/1 38/19 31/31
2 7 2 1
Dividing
by the
smallest 2/1 7/1 2/1 1/1
2 7 2 1
Empirical formula C₂H₇F₂P
<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>
Thank you for posting your question here at brainly. The <span>mole fraction of co if the h2 mole fraction is 0.22 and the o2 mole fraction is 0.58 is 0.20, below is the solution:
</span>
mole fraction CO + mole fraction H2 + mole fraction O2 = 1
mole fraction CO = 1 - ( 0.22 + 0.58)=0.20
Answer: The workdone W = 505J
Explanation:
Applying the pressure-volume relationship
W= - PΔV
Where negative sign indicates the power is being delivered to the surrounding
W = - 1.0atm * ( 5.88 - 0.9)L
= - 1.0atm * (4.98)
W = -4.98 atmL
Converting to Joules
1atmL = 101.325J
-4.98atmL = x joules.
Work done in J = -4.98 * 101.325
W= -505J
Therefore the workdone is -505J